S príchodom teplých letných dní, kedy sa všetky snažíme stráviť s deťmi čo najviac času vonku, či už na preliezkach, v parku či pri vode, sa riziko úrazov zvyšuje. Deti sú hravé a nebezpečenstvo si neuvedomujú. Keď sa aj úraz v nepozorovanej chvíli stane, hovoríme si, našťastie sa nestalo nič vážne! A preto ruku na srdce, viete ako správne postupovať pri závažnom úraze hlavy, zlomeninách, či nebodaj otrave? Preto sme s mamičkami veľmi privítali možnosť osviežiť si vedomosti na Kurze prvej pomoci v spolupráci s Červeným krížom v Baba klube.

Kurz sa konal v prvý júnový týždeň a zúčastnili sme sa ho desiati. Z dôvodu veľkého množstva otázok a limitovaného času sme kurz rozdelili na 2 časti. V prvej časti sme s lektorom Červeného kríža prebrali, ako postupovať pri úraze hlavy a hlavne, ako rozpoznať otras mozgu. Neobišli sme ani horúčku a jej nebezpečenstvo pre deti. Lektor nás poučil o spôsoboch zrážania vysokej horúčky, ako aj o tom, čo robiť v prípade febrilných kŕčov. Pripomenuli sme si prvú pomoc pri krvácaní, zlomeninách, popáleninách, či pri uštipnutí hmyzom a s ním súvisiacim anafylaktickým šokom. Na koniec nám ostalo prebrať úrazy spôsobené otravou – batériami (tými malými guľatými, čo bývajú aj v hračkách), čistiacimi prostriedkami alebo jedovatými rastlinami.
Prvú časť sme ukončili vysvetlením, ako správne volať záchranku – kedy v priebehu podávania prvej pomoci a ako pomenovať to najpodstatnejšie.

Druhá časť kurzu bola praktická – oživovanie bábätka a dospelého na záchranárskych figurínach (Little Anne :)) . Na začiatku nám lektor vysvetlil, že sú 3 spôsoby oživovania: 1. spôsob určený pre dieťa do 1 roka, 2. spôsob pre dieťa od 1 do 8 rokov a 3. spôsob cielený na dieťa od 9 rokov a dospelú osobu. Poviem Vám, oživovanie je fuška! Vyžaduje si to určitú silu, ale hlavne vytrvalosť.
Kurz je síce cielený ako prvá pomoc pri úrazoch detí, avšak informácie, ktoré dostanete, sa Vám zídu pri akomkoľvek úraze (či už v domácnosti alebo vonku). S ostatnými mamičkami sme sa zhodli, že kurz bol vedený odborne a zaujímavo. Sme veľmi rady, že sme sa kurzu zúčastnili, a tak sa aj prakticky naučili poskytnúť prvú pomoc!

A čo Vy? Už máte rezervovane miesto v ďalších pokračovaniach kurzu? 🙂

júl 27, 2016